28 Mayıs 2016 Cumartesi

DİCLE NEHRİ'NE ''DERE STATÜSÜ'' VERİLDİ

SELAHATTİN EYYUBİ, 4 FAKÜLTEYLE AÇILIYOR

Diyarbakır'da açılacak Selahattin Eyyubi Üniversitesi 4 fakülte, 1 meslek yüksekokulu ve 3 enstitü ile start alacak

09 Şubat 2013 Cumartesi 13:22
SELAHATTİN EYYUBİ, 4 FAKÜLTEYLE AÇILIYOR
 Geçen hafta resmi kuruluşu gerçekleşen Selahattin Eyyübi Üniversitesi yetkilileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret etti.
Üniversite Genel Sekreteri Hüseyin Erdoğan, üniversite bünyesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi olmak üzere dört fakülte, 1 meslek yüksek, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yerel Diller enstitülerinin olacağını belirtti.

Yerel Diller Enstitüsü bünyesinde Kurmanci, Zazaki ve Sorani konularda projeler geliştirmek amacında olduklarını ifade eden Erdoğan, üniversitenin kuruluşu ile ilgili olarak YÖK’teki 21 oyun tamamının alındığını ve açılan 66. vakıf üniversitesi olduklarını söyledi.

BAYDEMİR İLE İLK GÖRÜŞME

Baydemir de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Meclisi’nin Selahattin Eyyübi Üniversitesi’nin kuruluşunu engellediği ve yer vermediği yönündeki haberlerden rahatsızlık duyduğunu kaydetti.

Konuklarına; ''Selahattin Eyyübi Üniversitesi olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bugüne kadar herhangi bir resmi ziyaretiniz oldu mu?'' sorusuna;
Üniversitenin mütevelli heyeti, belediyeyi ilk kez ziyaret ettiklerini kaydetti.

Baydemir'in ''Peki bugüne kadar Selahattin Eyyübi Üniversitesi ile ilgili olarak benden herhangi bir randevu istediniz mi?'' sorusu üzerine de müteveli heyeti, ''Daha yeni kurulduk, önceden böyle bir oluşum yoktu'' yanıtını verdi.

Heyet, ''Peki, bugüne kadar Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Selahattin Eyyübi Üniversitesi’nin açılmaması yönündeki bir çabasına tanık oldunuz mu?'' sorusuna da; üniversitenin Genel Sekreteri Hüseyin Erdoğan; ''Yok. Büyükşehir Belediyesi ile ilgili herhangi bir problemimiz yok. Haberlerden biz de çok muzdarip olduk'' cevabını verdi.

Baydemir’in; ''“O haberlerin yalan olduğunu siz de teyit ediyorsunuz'' sözleri üzerine üniversitenin mütevelli heyet üyeleri ''Evet, biz de rahatsız olduk. Bunun doğru olmadığını kendilerine ifade ettik'' dedi.

Erdoğan, dosyalarının İl Genel Meclisi’ne gittiğini ve orada sıkıntı yaşadıklarını bildirdi.

Konunun açıklığa kavuşmasından sonra Baydemir,  Diyarbakır’da Selahattin Eyyübi Üniversitesi’nin kurulacak olmasından memnuniyet duyduklarını ifade ederek, ''Bugüne kadar çaba sarf etmiş herkesten Allah razı olsun'' diyerek kentte birden fazla üniversite açılması gerektiğini ifade etti. 

Diyarbakır’ın Ortadoğu coğrafyasının kültür, sanat, ticaret ve eğitim merkezi olması gerektiğini, Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda hatırı sayılır bir çabanın içinde olduğunu kaydeden Baydemir, şöyle dedi:

-''İFTİRA SİYASET TARZI OLMAMALI''-

''İftira atmak iyi bir şey değil. Siyasi rakiplerinize çamur atmak, iftira atmak bir siyaset tarzı olmamalıdır. Süphanallah!.. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin bir meclisi var. Başvuru gelecek. Ve şu konuda sizinle görüşmek istiyoruz denilecek ki o çalışma ile ilgili bir fikir sahibi olalım veya ona ilişkin fikrimizi sunalım. Bugüne kadar siz bana gelmediniz ki ben size fikrimi söyleyeyim. Siz bana gelseydiniz bu görüşümü iki yıl önce de size söylerdim. Aslında siz benim görüşümü ve bakış açımı da biliyorsunuz. 

Ama bazen hakikaten bir musibet bin nasihatten daha değerlidir. Şimdi bu iftira atma musibeti Diyarbakır halkına hayırlara vesile olsun. Bundan sonra kim doğru söylüyor kim yalan söylüyor en azından sizlerin de katkısıyla açığa çıkıyor. Bundan sonra biz önümüze bakacağız. Kim yalan atmış, kim iftira atmış bunların da çetelesini tutmayacağız. Yeter ki gerçek açığa çıksın. Bu olayda gerçek açığa çıkmıştır.''
 

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Bir haber sitesinde neler olmalı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV