25 Mayıs 2016 Çarşamba

DİCLE NEHRİ'NE ''DERE STATÜSÜ'' VERİLDİ

TPAO KARADENİZDE PETROL ARAYACAK

Tpao'nun 130 milyon dolara satın aldığı sismik gemisi ile Karadeniz'de petrol arayacak

21 Şubat 2013 Perşembe 18:43
TPAO KARADENİZDE PETROL ARAYACAK
 
Tpao Genel Müdürü Mehmet Uysal, bu ayın sonunda emekliliğe ayrılıyor. Veda turlarına Batman'dan başlayan Uysal, gazetecilere açıklamada bulundu.

Türkiye'de petrolün ilk olarak Batman'da bulunduğunu hatırlatan Uysal, Batman'ın petrolle özdeşleştiğini ve Türkiye petrollerinin omurgası olduğunu kaydetti.

Tpao'nun bu yıl bölgedeki sondaj çalışmalarını artıracağını kaydeden Uysal, Kurtalan-Kapıkaya ve Hasankeyf-Kedil'deki kuyuların umut verdiğini söyledi.

Uysal, Kedil'de yeni bir kuyu daha açmaya hazırlandıklarını ve petrol aramak için ayrılan bütçenin artırıldığını ifade ederek, Batman'da ciddi petrol keşiflerinin olduğunu bildirdi.

BATI KARADENİZ'DE PETROL ARANACAK

Tpao'nun 130 milyon dolara satın aldığı sismik gemisinin hafta sonu Karadeniz'e uğurlanacağını ve Shell firması ile birlikte Batı Karadeniz'de petrol aramalarına başlayacaklarını kaydeden Uysal, şöyle dedi:

''Ayrıca bu 3 boyutlu gemide yabancı şirketler için de petrol arama çalışmalarına kiralayabiliriz. Sismik gemisi dünyada en son teknoloji ile donatılmış bir gemidir. Bizim iki boyutlu ve üç boyutlu sismik aramalarımız hem Türkiye Petrolleri için yapacak, hem de yabancı şirketlerden bu gemiye talep olduğu takdirde hizmet vermek için bu gemiden ayrıca para kazanma yoluna gideceğiz.''

IRAK'TAKİ ÇALIŞMALAR

Uysal, Tpao'nun Kuzey Irak'ta petrol arama çalışmalarının bulunmadığı, Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesinde her hangi bir çalışmaları olmadığını, sadece Bağdat Hükümeti ile çalıştıklarını söyledi.

''4 proje var; 25 milyar dolarlık bu projelerden 5 milyar doları Tpao üstlenecek. Kuzey Irak'ta başka şirketler petrol arama çalışmalarını yapabilir ama biz daha çok Bağdat merkezli çalışıyoruz'' diyen Uysal, Irak'taki çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

ÜRETİMİN 35 BİN VARİLİ YERLİ

Uysal, Tpao'nun günde 70 bin varil petrol üretimini gerçekleştirdiğini ve bunun yarısının yurtiçi üretim olduğunu kaydetti.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Bir haber sitesinde neler olmalı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV