SON DAKİKA

Rivayetlere göre, ipeğin tarihi M.Ö. 2600’lere kadar gidiyor. Bu tarihte hüküm süren Çin İmparatoru Hoang-Ti saray bahçesinde bir tırtılın dut yaprağı yediğini ve ardından koza ördüğünü görür.

Bu durum üzerine imparator, bu tırtılın hayatının incelenmesini emreder. Bu görevi de eşi olan Kraliçe’ye verir. Bunun üzerine kraliçe uzun zaman yaptığı araştırmalar sonucu bu kozadan ipek çekilebileceğini ve bunun da dokumacılıkta kullanılabileceğini keşfeder. Böylece ipek böceği kutsallaşır. Kraliçe bu sayede yeni bir isim almış ve binlerce yıldır insanların ipek böceği tanrıçası olarak anlatılır.

İpekçiliğin bir Türk tarafından dünyaya yayıldığı söylenir.

İpek böceğinin her aşaması mucizelerle doludur. İpek böceği bir çeşit kelebeğin tırtılıdır. Bu kelebekler kanatsız doğarlar. Biçimlerine ulaşabilmeleri için dört aşama geçirmeleri gerekir. Bazıları 24 saat arayla veya 1-2 ay gibi ömre sahip olan kelebekler yumurtadan bir tırtıl olarak çıkarlar. Büyük bir iştahla devamlı dut yaprağıyla beslenir. Bu tırtıl büyüdüğü zaman ikinci devresi başlar.

TIRTILIN DÖNÜŞÜMÜ

İpek böcekleri çiftleştikten sonra her biri iğne ucu büyüklüğünde olan 500 tane kadar yumurta bırakır. Bu aşamada yumurtlayan tırtıllar da ölürler. Yumurtadan çıkan tırtıllar dut yapraklarını yiyerek gece ve gündüz demeden 20 veya 30 gün kadar beslenirler. Bu süre içerisinde tırtılların yedikleri yaprakların ağırlığı kadar vücut ağırlıklarının üzerinde olur.

Tırtıl dört defa deri değiştirdikten sonra bu evrede olgunlaşır. Ve yumurtadan çıktıktan beş hafta sonra kalınlığı yarım santimi geçer ve uzunlukları da 7,5 cm’yi bulur.

Bu tırtılın 3 çift ayağı vardır. Ayrıca vücudunun arka tarafında 5 çift çengelli ayağı olan et çıkıntısı vardır. İyice büyümüş olan ipek böceği artık kozasını yapacak çağa gelmiştir. Kozasının içinde büyüdükçe renkleri açılır ve tüyleri kaybolur.

İpek böceği hücrelerine yerleşmeye başlar. Burada kahverengi bir sıvı yayarak kozasının yumuşamasını sağlar. Koza iyice yumuşadıktan sonra en derin yerinden kozayı iterek dışarı çıkar. Tırtıl artık bir ipek böceğidir. Bundan sonraki yaşamında havayla temas ettiği için anında kuruyan ve bir ipe benzeyen protein molekülü olan ipeği üretir.

İPEĞİN TARİHİ

Rivayetlere göre, ipeğin tarihi M.Ö. 2600’lere kadar gidiyor. Bu tarihte hüküm süren Çin İmparatoru Hoang-Ti saray bahçesinde bir tırtılın dut yaprağı yediğini ve ardından koza ördüğünü görür. Bu durum üzerine imparator, bu tırtılın hayatının incelenmesini emreder. Bu görevi de eşi olan Kraliçe’ye verir. Bunun üzerine kraliçe uzun zaman yaptığı araştırmalar sonucu bu kozadan ipek çekilebileceğini […]

BU VIDEOLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.